img

Başkan Büyükkılıç: “KASKİ’mizden ekonomiye 16 milyon 786 bin TL değerinde katkı”


Evsel atık suların arıtılarak alıcı ortamın kirlenmesini önlemek amacıyla kurulan KASKİ Genel Müdürlüğü Kayseri İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi’nde 2022 yılında ekonomiye destek sağlandı.

Başkan Büyükkılıç, KASKİ’nin insan ve çevre sağlığına büyük önem verdiğini, bununla birlikte atık su arıtma tesislerinde birincil çamurun çürütülerek ekonomiye önemli ölçüde katkı sağlandığını söyledi.

 “Hem çevreye, hem ekonomiye destek oluyoruz”

Kayseri İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi’nde 2022 yılında arıtılan atık sulardan oluşan birincil çamurun çürütülmesiyle 16 milyon 786 Bin TL değerinde elektrik üretildiğinin altını çizen Başkan Büyükkılıç, şunları kaydetti:

 “Kayseri İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisimizde birincil çamurundan 2 milyon 611 Bin 40 metreküp biyogaz üretilmiş, üretilen biyogazın jeneratörlerde yakılması ile de ekonomik değeri 16 milyon 786 bin TL olan 5 milyon 100 bin kWh elektrik enerjisi elde edildi. Kentimiz genelindeki tesislerin tamamı tam kapasite ile en iyi şekilde çalıştırılıyor. KASKİ’miz şehrin içme suyu ihtiyacının en kaliteli şekilde karşılarken, kirli suları da çevreye zarar vermeden arıtıyor. Gelecek nesillere daha yaşanabilir bir çevre bırakmak için böyle tesislerin sayısını artırmak için yatırımlarımız devam edecek.”

Öte yandan KASKİ Genel Müdürlüğü bünyesinde işletmesi yapılan 31 adet konvansiyonel ve 49 adet Doğal Atık Su Arıtma Tesisi’nde 2022 yılında 68 milyon 457 bin 136 metreküp atık su arıtıldı.

Hibya Haber Ajansı

Vakıf Katılım

 

Haber Aboneliği

CANLI YAYIN EKRANI

Reklam Pazarı

Reklam İçeriği

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.