Batı Teksas petrolü yeniden 14 dolara geriledi

Petrom endüstrisinde üretim kesintilerinin, koronavirüs salgını nedeniyle talepteki muazzam düşüşü karşılamaya yatmayacağı endişeleri nedeniyle petrol fiyatları haftanın ilk gününde değer yitiriyor

Petrom endüstrisinde üretim kesintilerinin, koronavirüs salgını nedeniyle talepteki muazzam düşüşü karşılamaya yatmayacağı endişeleri nedeniyle petrol fiyatları haftanın ilk gününde değer yitiriyor. ABD'nin Batı Teksas ham petrolünün Haziran vadelisi, TSİ 12.12 itibarıyla yüzde 13.46 ile 2.28 dolar değer kaybederek varili 14.66 dolardan işlem görüyor. Batı Teksas petrolü sabah saatlerinde 14.28 doları gördü.
Haziran vadeli Brent petrolünün varili ise yüzde 3.35 ile 0.83 dolar değer yitirerek 23.98 dolarda işlem görüyor. Brent petrolü en düşük 23.25 dolara indi.
ABD'nin karada petrol üretiminin geçen hafta son 14 yılın en düşük seviyesine indiği haberi de petrolü baskı altına aldı. Suudi Arabistan ve Kuveyt'in resmi olarak 1 Mayıs'ta başlayacak petrol kısıntısına erken başladıkları haberi fiyatları hareketlendirmeye yeterli olmadı.
ABD'nin petrol stoklama merkezi Oklahoma, Cushing'teki depolarda birkaç haftalık yer kaldığı ve Nisan ortası itibarıyla yüzde 70 oranında dolu olduğu haberleri Batı Teksas petrolünün değer yitirmesine neden oluyor. Ayrıca boş olan bütün kapasitenin de kiralandığı bildiriliyor.
Brent petrolünde benzer depolama sorunlarının olmadığı bildiriliyor.
Hibya Haber Ajansı

Okunma