BİST 100 endeksi teknik değerlendirmesiBIST100, Ticaret Savaşları Piyasaların Odak Noktasında Olmaya Devam Ediyor

Geçtiğimiz haftanın son işlem günü küresel piyasalarda ABD Başkanı Trump ve Çin Devlet BaşkanıBIST100, Ticaret Savaşları Piyasaların Odak Noktasında Olmaya Devam Ediyor

Geçtiğimiz haftanın son işlem günü küresel piyasalarda ABD Başkanı Trump ve Çin Devlet Başkanı Jinping'in arasında yakın zamanda görüşme olabileceğine yönelik haber akışlarıyla alış ağırlıklı seyir gözlemlendi.

Yurtiçinde açıklanan sanayi üretimi verisi bir önceki yılın aynı dönemine göre %3.9 azalırken, geçtiğimiz aya göre %3.7'lik bir azalma kaydedildi. Küresel hisse senedi piyasalarından negatif ayrışan Bist100 endeksi günü %0.87 düşüşle 95.734 seviyesinden kapattı.

Ticaret savaşlarının da etkisiyle küresel büyümeye ilişkin endişelerin etkili olduğu piyasalarda risk iştahı dalgalı seyrederken, ticaret savaşları, İran nükleer anlaşması, Brexit gibi konular ve majör merkez bankalarından gelen para politikalarına ilişkin açıklamalar piyasalarda volatilite yaratabilir.

Yeni haftanın ilk işlem gününe başlarken, kur ve ülke risk primimizde bir miktar gerileme gözlemlenirken, endeks güne hafif alıcılı seyir ile başlayabilir. Makro veri gündeminde ise bugün perakende satışlar verisi takip edilecek.

Alan Yatırım


253
Okunma