img

Çin: Bu yıl "Kuşak ve Yol" iş birliği verimli geçti


Çin Dışişleri Bakanlığı, "Kuşak ve Yol" iş birliğinin bu yıl verimli geçtiğini açıkladı.

Çin işletmesi tarafından Nijerya'nın Lagos kentinde inşa edilen Mavi Hat Hafif Raylı Sistem Projesi'nin birinci etabı kısa süre önce tamamlandı. Bu proje, Batı Afrika'daki elektrifikasyon altyapısıyla çalışan ilk hafif raylı hat olma özelliği taşıyor.  "Kuşak ve Yol"un kaliteli inşasında ilerleme kaydedildi. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning bugün Beijing'de düzenlenen basın toplantısında bu konuyu değerlendirdi. 

Projenin Nijerya'da ulaştırma sıkıntısını etkin şekilde çözeceğine ve Nijerya halkının seyahat etmesine kolaylık sağlayacağına değinen Mao Ning, aynı zamanda bunun yerel ekonominin gelişmesine güç katacağını belirtti. 

Mao Ning, bu yıl  "Kuşak ve Yol" iş birliğinin istikrarlı bir şekilde geliştiğine dikkat çekerek, 5 ülkenin bu yıl Çin ile "Kuşak ve Yol" iş birliği belgesini imzaladığını vurguladı. Bu yılın ilk 11 ayında Çin'in "Kuşak ve Yol" iş birliği ortaklarıyla gerçekleştirdiği ticaretin yüzde 20,4 oranında artarken, Çin-Avrupa kargo tren sefer sayısı ve gönderilen konteyner sayısının sırayla yüzde 10 ve yüzde 11 oranında arttığına işaret eden Mao Ning,  Hırvatistan'da Peljesac Köprüsü ve Pakistan'da Karot Hidroelektrik Santrali gibi bir dizi projenin inşasının başarıyla tamanlandığını söyledi. 

Gelecek yılın Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in "Kuşak ve Yol" inisiyatifini ortaya koymasının 10'uncu yıl dönümü olacağının altını çizen Mao Ning, tüm taraflarla birlikte, mevcut başarıları özetleyerek, gelecek döneme yönelik iş birliği için yol haritasını oluşturmaya, dünya ülkelerinin halklarına daha fazla mutluluk getirmeye hazır olduklarını söyledi.  

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Vakıf Katılım

 

Haber Aboneliği

CANLI YAYIN EKRANI

Reklam Pazarı

Reklam İçeriği

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.