img

Çin: "UAEA bütçesinin AUKUS ittifakı için kullanılmasına karşıyız"


Çin’in BM Viyana Ofisi Daimi Temsilcisi Wang Qun, Uluslararası Atom Enerji Ajansı’nın (UAEA) bütçesinin ABD, İngiltere ve Avustralya arasındaki AUKUS ittifakının faaliyetleri için kullanılmasına karşı çıktıklarını belirtti.

UAEA Yönetim Kurulu’nun dün düzenlenen toplantısında konuşan Wang, AUKUS adı verilen ABD, İngiltere ve Avustralya arasındaki nükleer denizaltı projesinin, nükleer silahların yayılmasına yol açacağına işaret ederek, bunun uluslararası toplum için ciddi bir tehdit olduğunu ve uygun bir şekilde çözülmesi gerektiğini ifade etti. 

Wang Qun, UAEA’nın bütçesinin söz konusu projeyle ilgili güvenlik ve denetim çalışmalarında kullanılmasına karşı çıktıklarını vurguladı. 

Wang, UAEA’nın tüm üyelerinin bu sorun hakkında inceleme ve onaylama sürecini başlatması ve uygun bir çözümü bulmak için fikirbirliğine ulaşması gerektiğini dile getirdi. 

Wang, AUKUS’un yarattığı sınamalar karşısında UAEA üyeleri tarafından hükümetler arası denetim ve istişare sürecinin yürütülmesi, konsensüs temelli bir yaklaşım benimsenmesi gerektiğini söyledi. 

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

TSPB

Haber Giriş Sistemi

Reklam Pazarı

Reklam İçeriği

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.