Euro Bölgesi Enflasyon Rakamları Takip Edilecek!

Haftanın kapanış gününde ticaret savaşlarına yönelik gelişmeler her zaman olduğu gibi gündemin en üst sıralarında yer aldı ve bu haftada fiyatlamalarda ön planda olacağının sinyallerini verdi.

Haftanın kapanış gününde ticaret savaşlarına yönelik gelişmeler her zaman olduğu gibi gündemin en üst sıralarında yer aldı ve bu haftada fiyatlamalarda ön planda olacağının sinyallerini verdi. Haberlere baktığımızda ise öncelikli olarak Perşembe akşamı Çin tarafından gelen misilleme sinyalleri ile başlayalım. Çin Dışişleri Bakanlığı; ABD'nin uyguladığı tarifelerin, ABD Başkanı Donald Trump ile mevkidaşı Şi Cinping'in uzlaştığı konulara aykırı olduğunu vurgulayarak gerektiği takdirde 300 Milyar değerindeki ek tarife uygulamasına karşılık verebileceklerini iletti. Çin tarafından gelen bu misilleme sinyalleri ile birlikte ticaret savaşları tekrardan alev aldı ve ABD 10 yıllık tahvil faizleri 2016 Ağustos ayından bu yana ilk kez yüzde 1,5'in altına (yüzde 1,47) geriledi. Cuma günü ise ABD Başkanı Donald Trump, daha önceki söylemlerinin aksine Çin ile bir ticaret anlaşması yapmak istediğini söyledi ve görüşmelerin kısa olacağını belirtti. Trump ayrıca Çin'in, ABD'nin 125 milyar dolar tutarında Çin malına 1 Eylül'de yürürlüğe sokacağı %10 ek gümrük vergisine karşı misillemede bulunacağını düşünmediğini belirtti. Trump tarafından gelen bu açıklamalar küresel risk iştahına nefes aldırdı. Uzun zamandır değer Kazanan Altın fiyatları bu haberler ile birlikte mola verdi, borsalar ise risk iştahını kullanarak toparlandı. ABD 10 yıllık tahvil faizleri ise 1.47 seviyelerinden 1.55 seviyelerine kadar çıktı. Ancak ticaret savaşları cephesinde hemen hemen her gün gelen açıklamalara göre farklı fiyatlamalar görmekteyiz. Şu an da Trump kaynaklı bir pozitif fiyatlama yaşansa da savaş devam ediyor ve henüz savaşın bitmesi için nihai bir adım atılmış değil. Bu yüzden konuya ilişkin gelebilecek açıklamalar bir müddet daha piyasa fiyatlamalarında ön plana çıkabilir.

Avrupa tarafına geçtiğimizde ise İtalya ve Brexit merkezli haber akışları dikkat çekiyor. İtalya'da Kuzey Ligi Lideri Matteo Salvini'nin erken seçim istemesi ile birlikte ülkede oluşan siyasi kaos ortamı devam etmekte. Brexit tarafında ise birkaç gündür iyimser açıklamalar gelmeye başladı. Haber akışında ise Almanya Hükümet Sözcüsü; anlaşmasız Brexit'in kimsenin yararına olmadığını ve yakın zamanda Angela Merkel ile Boris Johhson'un buluşacağını belirtti. Ayrıca Parlamento'daki bazı partilerin anlaşmasız bir Brexit'i durdumak amacıyla iş birliği yaptıklarına yönelik gelen haber akışları da önemliydi. Son zamanlarda anlaşmasız Brexit ihtimallerinin en üst seviyeye çıkmasıyla birlikte Sterlin varlıkları sert şekilde baskı altında kalmıştı. Şimdi ise ufakta olsa gelen pozitif haber akışları piyasa tarafında bir miktarda olsa umut yaratıyor. Ancak tehlike hala daha devam ediyor. Bu tarafta da anlaşmalı bir ayrılık için somut adımlar görmemiz gerekli. Aksi takdirde tekrardan baskılanma devam edebilir.

Haftanın ilk gününde ise aslında geçtiğimiz hafta takip ettiğimiz konulara devam edeceğiz. Yine gündemde ticaret savaşlarına yönelik gerek Çin gerekse ABD cephesinden gelebilecek açıklamalar ve yapılan bu açıklamaların tahvil piyasası üzerindeki etkilerine bakacağız. Ayrıca Avrupa ülkelerinin siyasi arenalarında yaşanacak gelişmelerde takibimizde olacak. Ekonomik takvimde ise Euro Bölgesi'nden gelecek Enflasyon rakamları gündemimizde en üst sırada yer almakta. Ayrıca Almanya Merkez Bankası aylık raporu, yurtiçinde ise Perakende Satışları rakamları takip edilecek.

EURUSD

Avrupa tarafında açıklanan son veri akışındaki olumsuz tablo sonrasında resesyon sinyallerinin artması Euro varlıklarını baskılamaya devam etti. Avrupa Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn'in; 12 Eylül'de gerçekleşecek ECB toplantısında beklenenden daha yüksek bir teşvik paketi üzerinde çalışmaların olduğuna yönelik haber akışları ise Euro'daki değer kayıplarını destekledi. Bununla birlikte Avrupa cephesindeki Brexit ve İtalya erken seçim tartışmaları da gündemde ki yerini korumaya devam ediyor ve bu durum bölgede tedirginlik yaratıyor. Diğer taraftan ABD kanadında ise haftanın son işlem günü açıklanan İnşaat İzinleri ve Konut Başlangıçları rakamlarında karmaşık bir seyir hakimdi. Ticaret savaşlarında ise son zamanlarda gerginliğin artmasının ardından ABD Başkanı Donald Trump'ın, Çin'in ABD'ye karşı misilleme yaptırımında bulunmayacağına ve ticaret savaşlarının kısa süre içinde son bulacağına yönelik söylemleri son zamanlarda artan tansiyonu bir miktar törpüledi. Bugünkü veri akışında ABD tarafında sakin bir gün bizleri beklerken, Euro Bölgesi'nde Tüketici Fiyat Endeksi piyasa monitörleri tarafından dikkatle takip edilecektir. Yine bugün de küresel risk unsurlarından Ticaret Savaşları, Brexit, İran Nükleer Anlaşması gibi konulara dair gelebilecek haber akışları paritede hareketliliğe neden olabilir. Teknik olarak 1.1100 desteğinin altında işlem gören paritede aşağı yönlü işlemlerin derinleşmesi sonrasında 1.1065, 1.1020, 1.0980 ve 1.0950 destek seviyeleri gündeme gelebilir. Ancak yukarı yönlü atakların ağırlık kazanması halinde ise 1.1120, 1.1140, 1.1160 ve 1.1195 direnç seviyeleri takip edilebilir.

USDTRY

Arjantin kaynaklı fiyatlamaların arka planda kalmasının yanı sıra küresel tarafta yaşanan olumlu gelişmeler ile birlikte Cuma günü de satıcılı başlayan kur, yurtiçinden gelen olumsuz Sanayi Üretimi rakamları ve toparlanan ABD 10 yıllık tahvil faizleri sonrası baskı altında kaldı. Rakamlara baktığımızda Sanayi Üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3.9 azalırken bir önceki aya göre ise yüzde 3.7'lik bir azalma gerçekleştirdi. Ayrıca yüzde -1.1'lik piyasa beklentilerini de karşılayamadı. ABD 10 yıllık tahvil faizleri ise ABD Başkanı Donald Trump'ın, ticaret savaşlarına yönelik yaptığı ılımlı açıklamaları sonrası toparlandı. Yurtiçi jeopolitik risklerde ise Suriye'de kurulması planlanan ‘'Güvenli Bölge'' çalışmaları gündemde kalmaya devam ederken son gelen açıklamalar ise ABD ile ortak bir çalışma yürütüleceği yönünde. Bu durumda TL varlıkları üzerinde pozitiflik yaratıyor. Teknik olarak bakacak olursak yaşanan toparlanma hareketlerine rağmen 5.61 direnci altında kalmak isteyen bir kur görmekteyiz. Eğerki bu seviye altında kalıcılık sağlar ise tekrardan TL lehine hareketler görebiliriz ve gün içerisinde 5.5500, 5.5335, 5.5000 ve 4.4835 destek seviyelerini takip edebiliriz. TL lehine bir kırılma görebilmemiz içinse 5.4650 ana destek seviyesini izlemekteyiz. Yukarı tarafta ise 5.61 direncini takip etmeye devam edeceğiz. Buranın geçilmesi halinde ise bugün 5.6280, 5.6500, 5.6790 ve 5.7000 direnç seviyeleri gündeme gelebilir.

GBPUSD

Son zamanlarda artan risk unsurları kaynaklı olarak küresel çapta ortaya çıkan resesyon fiyatlamaları, geçtiğimiz Cuma günü ise ABD Başkanı Donald Trump'ın: Çin ile ticaret savaşının çok kısa süreceğini düşündüğüne dair söylemleri ile şimdilik son bulurken, bu bağlamda artan risk iştahı ile birlikte Pound varlıkları da talep gördü. Ayrıca Brexit tarafından gelen olumlu haber akışlarıda Sterlin lehine hareketleri destekledi. Öğleden sonra ABD'de açıklanan Temmuz ayı'nın İnşaat İzinleri son 14 ayın en yüksek seviyesinde gelmesine karşın, İnşaat İzinleri'nde görülen keskin düşüş; bu pozitifliğin etkilerini sınırladı. Yeni günde; ABD ve Birleşik Krallık cephesinden önemli bir ekonomik veri açıklanmayacak. Parite fiyatlamaları açısından ise dikkatlerimiz yine; Brexit ve Ticaret Savaşları gibi risk unsurlarının üzerinde olacak. Keza, FED ve BOE ‘nin sonraki faiz ve politika adımlarına ilişkin gelecek öngörüler de parite üzerinde volatil işlemlere neden olabilir. Teknik olarak ise gün içinde yaşanacak yukarı yönlü ataklarda 1.2170, 1.2195, 1.2220 ve 1.2250 direnç seviyeleri izlenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1.2130, 1.2100, 1.2075 ve 1.2040 destek seviyeleri izlenebilir.

BRENT PETROL

Petrol fiyatlarını son günlerde baskı altında bırakan ticaret savaşlarına yönelik gelişmeleri dikkatle takip etmeye devam ediyoruz. Son olarak ABD Başkanı Donald Trump'ın, Çin ile bir anlaşma yapmak istediğine yönelik açıklamaları sonrası küresel taraftaki endişeler bir miktar toparlandı. Diğer taraftan son zamanlarda ABD verilerindeki karmaşık görünümde petrol fiyatları üzerinde oynaklıklara neden olmakta. Bugün ise yine küresel risk unsurlarından Ticaret Savaşları, Brexit, İran Nükleer Anlaşması gibi konulara dair gelebilecek haber akışlarının yanı sıra OPEC ve OPEC+ ülkelerden gelebilecek açıklamalar emtia üzerinde etkili olabilir. Teknik olarak ise petrol fiyatlarında genel tabloda düşüş trendi devam etse de yaklaşık 12 gündür bir toparlanma eğilimi içerisinde olduğunu görmekteyiz. Kendisini tekrardan 60.00 noktasının üzerine atar ise bu düzeltme hareketleri bir miktar daha oluşabilir ve 60.30, 60.55, 60.90 ve 61.35 seviyelerine kadar ataklar görülebilir. Aşağı tarafta ise 57.40 ana destek noktasını takip etmekteyiz. Zira buranın kırılması petrol fiyatlarındaki düşüşün devamını tetikleyebilir. Ancak bu seviye öncesinde 59.00, 58.60, 58.35 ve 57.95 ara destek seviyelerini takip edebiliriz.

ONS ALTIN

Küresel risklerin belirsizliğini korumasının yanı sıra, Euro Bölgesi ve Çin'den gelen zayıf veriler sonrası ortaya çıkan ‘'resesyon" endişelerinin majör merkez bankalarının faiz indirimi beklentileri ile tahvil faizlerinde geri çekilmelere neden olurken, Değerli Metal'i de desteklemişti. Geçtiğimiz Cuma günü ise ABD Başkanı Donald Trump'ın: Çin'in ticaret anlaşması yapmak istediği ve yakın zamanda ticaret savaşlarının biteceğine dair söylemleri, borsalardaki risk alma iştahını artırırken bu kapsamda aralarında Ons Altın'ın da bulunduğu güvenli limanlara ise satış getirdi. ABD'de açıklanan ekonomik veriler ise karmaşık bir görünüm sergilerken, emtia üzerinde kısmi dalgalanmalara neden oldu. Yeni haftanın ilk işlem gününde de dikkatlerimiz öncelikli olarak; Ticaret Savaşları başta olmak üzere küresel risk unsurlarının üzerinde olacak. Keza, global ekonomik görünüme ışık tutacak ekonomik verilerin sonuçları da majör merkez bankalarının sonraki politika adımlarına dair beklentiler ile birlikte tahvil ve pay piyasası üzerinden fiyatlamalara etki edebilir. Teknik olarak ise son 6 yılın zirve seviyelerinden geri çekilen Değerli Metal 1495 ana destek seviyesi üzerinde seyrine devam ediyor. Şayet bu seviye üzerinde fiyatlamalarına devam edebilirse tekrardan yukarı yönlü bir fiyatlama görebiliriz ve ilk etapta 1513, 1518, 1523 ve 1527 direnç seviyelerini takip edebiliriz. Altın'da yeniden bir ralli görebilmemiz içinse 1435 direncini takip ediyoruz. 1495'in kırılması halinde ise geri çekilmelerin bir miktar daha artabileceğini ve 1490, 1487, 1482 ve 1478 destek seviyelerinin gündeme gelebileceğini düşünmekteyiz.

IşıkFX
131
Okunma