img

Forex analizi


Yeni haftada önemli merkez bankalarının toplantıları öncesinde küresel risk iştahı zayıflama kaydetti. Bu hafta çarşamba günü Fed’in faiz kararı ile perşembe günü Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) faiz kararları risk iştahı ve fiyatlamalar üzerinde belirleyici olacaktır. Çin'de Kovid-19 tedbirlerinin gevşetilmesinin katkısıyla ocak ayına ilişkin açıklanan imalat ve hizmet PMI rakamları eşik değer olan 50,0 seviyesinin üzerine bir yükseliş gösterdi. 

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler       

•    10:00 Türkiye – Dış Ticaret Dengesi Önem: Orta

•    13:00 Euro Bölgesi – 2022/4Ç GSYH Önem: Yüksek

Türkiye

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu verilerine göre 2022'de sektörün kârı bir önceki yıla göre %366 artış kaydetti. Buna karşın sektörün özkaynak kârlılığı enflasyon oranının altında kaldı. Türkiye İstatistik Kurumu'nun Ocak ayı verileri ekonomide güvenin Aralık ayına göre arttığını gösterdi. Ocak ayında güven endeksi eşik değer olan 100'ün altında kalsa da 1 yılın en yüksek seviyesine çıkarak 99,3 değerini aldı. Türk-İş tarafından hazırlanan Açlık ve Yoksulluk Sınırı araştırmasına göre, Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin “gıda için” yapması gereken asgari harcama tutarındaki artış bir önceki aya göre %9,02 oranında gerçekleşti. Son on iki ay itibariyle değişim oranı %108,57 oldu. 8 bin 864 lira olarak ölçülen açlık sınırı ilk aydan 8 bin 506 lira olan asgari ücreti ilk aydan aştı. Yurt içinde dış ticaret rakamları takip edilecek.

 

Euro Bölgesi

Alman ekonomisinin resesyona girebileceğine yönelik endişeler güçlenmeye başladı. Dün açıklanan verilere göre Almanya ekonomisi, 2022’nin son çeyreğinde, enerji krizi ve rekor enflasyonun etkisiyle bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,2 küçüldü. Piyasalarda Alman ekonomisinin söz konusu son çeyrekte değişim yaşanmaması bekleniyordu. Üçüncü çeyrekte, Alman ekonomisi bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,5 büyümüştü. Bölgede gözler Avro Bölgesi 4. çeyrek Gayrisafi Yurt içi Hasıla (GSYH) verilerine çevrilirken, Almanya'da bugün açıklanması beklenen Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerinin teknik sorunlar nedeniyle bir hafta sonraya ertelendiği duyuruldu.

 

ABD

Küresel piyasalarda tüm dikkatler Fed'in Çarşamba akşamı açıklanacak kararına çevrildi. Bloomberg anketinde beklenti politika bandında 25’er baz puanlık artışa gidilmesi yönünde. Fed Başkanı Jerome Powell daha önceki açıklamalarında yılın kalan kısmında faiz indirimleri olabileceğine yönelik beklentileri geri püskürtmüştü. Buna karşın piyasalar Powell’ın “faizlerin uzun süre yüksek olacağı” söylemine ikna olmamışa benziyor ki ocak hisse rallisi de buna işaret ediyor. Buna ek olarak HSBC Asset Management’a göre Fed, ABD’de ekonomik durgunluk belirtileri ortaya çıktıkça rotayı tersine çevirecek ve faiz oranlarını bu yıl para piyasalarının tahmin ettiğinden daha erken ve daha agresif bir şekilde indirecek.

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Vakıf Katılım

 

 

 

 

Haber Aboneliği

CANLI YAYIN EKRANI

Reklam Pazarı

Reklam İçeriği

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.