“Hükümetten memurlara yeni zam teklif”
"Hükümetten memurlara yeni zam teklif"

Hükümet, 5. Dönem Toplu Sözleşmesi kapsamında memur ve memur emeklisine
"Hükümetten memurlara yeni zam teklif"

Hükümet, 5. Dönem Toplu Sözleşmesi kapsamında memur ve memur emeklisine 2020'de yüzde 4+4, 2021'de yüzde 3+3 zamdan oluşan yeni teklifte bulundu. Yaklaşık 3 milyon 200 bin memur ile 2 milyona yakın memur emeklisinin 2020 ve 2021 yıllarındaki mali ve sosyal haklarını belirleyecek 5. Dönem Toplu Sözleşmesinin görüşmeleri devam ediyor.

"Akar: Birleşik Müşterek Harekat Merkezi önümüzdeki hafta çalışmaya başlayacak"

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Birleşik Müşterek Harekat Merkezi tam kapasite ile önümüzdeki hafta çalışmaya başlayacak." dedi. Milli Savunma Bakanı Akar, belirlenen takvimin yakından takip ettiklerini belirterek, "Belirlenen takvim şu ana kadar aksaksız uygulandı. Bundan sonra da aynı şekilde uygulanmasını bekliyoruz. Bunu yakından takip ediyoruz. Hava sahasının kontrol ve koordinasyonu ile birçok konuda genel olarak anlaştık. Müttefiklerimizin teröristlerle, YPG ile iş birliği yapmasının bizim açımızdan hiçbir izahı yok. Bunun bir an önce sonlanmasını bekliyoruz" dedi.

"Hazine Pazartesi iki ihale düzenleyecek"

Bakanlığın internet sitesinde yer alan duyuruya göre, Pazartesi düzenlenecek ilk ihalede 13 ay (392 gün) vadeli kuponsuz devlet tahvilinin yeniden ihracı yapılacak. Diğer ihalede ise 6 yıl (2177 gün) vadeli, 6 ayda bir kupon ödemeli değişken faizli devlet tahvilinin yeniden ihracı gerçekleştirilecek.

"Diyarbakır, Mardin ve Van Belediye Başkanları görevden alındı"

İçişleri Bakanlığınca, Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye Başkanları görevlerinden uzaklaştırıldı. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, haklarında terör suçlarından soruşturma bulunan Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye Başkanlarının yerine yeni görevlendirme yapıldı.

"ABD'de Michigan Üni. güven endeksi Ocak'tan beri en düşük seviyesine indi"

ABD'de Michigan Üniversitesi güven endeksi Ağustos ayında önceki seviyesi olan 98.4'ten 92.1'e inerek Ocak ayından bu yana en düşük seviyesine geriledi. Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, bu verinin 97 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyordu. Bloomberg'in anketine katılan 50 ekonomistin tahminleri 94.4 ile 100.0 arasındaydı.

"ABD'de konut başlangıçları Temmuz'da sert düştü"

ABD Ticaret Bakanlığı verilerine göre, ABD'de konut başlangıçları Temmuz ayında yüzde 4.0 düşerek 1,191,000'e geriledi. Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, bu verinin söz konusu dönemde yüzde 0.2 artarak 1,256,000'e çıkması bekleniyordu. Ankete katılan 62 ekonomistin konut başlangıçları tahminleri 1,177,000 ile 1,310,000 arasında geldi.

"İngiliz hükümetinin "anlaşmasız Brexit" senaryosu basına sızdı"

Sunday Times gazetesi, İngiliz hükümetinin son bir ay içinde hazırladığı anlaşmasız Brexit senaryosunu yayımladı. İngiliz hükümetinin basına sızan anlaşmasız Brexit senaryosuna göre, ülke petrol, gıda ve ilaç kriziyle karşı karşıya kalacak.

"Çin fon maliyetlerini düşürmek için faiz reformu açıkladı"

Çin'in Merkez Bankası, şirketler için borçlanma maliyetlerinin düşürülmesine yardımcı olmak ve Amerika Birleşik Devletleri ile olan ticaret savaşı nedeniyle yavaşlayan ekonomisini desteklemek için faiz oranında önemli bir reform yaptı. Çin Halk Bankası (PBOC), geniş kapsamlı piyasa reformlarının bir parçası olarak şirketler için reel faiz oranlarını daha da düşürmek amacıyla bu aydan başlayarak kredi faiz oranı (LPR) için kullanılan mekanizmayı geliştireceğini söyledi.

"Arjantin Ekonomi Bakanı istifa etti"

Peso'da yaşanan sert düşüşten ve ülkede yaşanan finansal krizden dolayı Arjantin Ekonomi Bakanı Nicolas Dujovne istifa etti. Arjantin geçtiğimiz hafta gerçekleşen ön seçimlerde Başkan Mauricio Macri'nin aldığı yenilgiden dolayı peso dolar karşısında yüzde 20 değer kaybetti.

Haftanın Makro Teması

Jackson Hole Toplantısı / Fed – ECB Toplantı Tutanakları

Haftanın Stratejisi

ABD 10 Yıllık Tahvil Faizi %1,50 Üzerinde Kalıcı Olacak (Mı)?

Haftanın Konuşmaları

23 Ağustos Cuma Saat 17.00 Fed Başkanı Powell

Yeni Normal = Tahvil Faizleri

Trump'ın vazgeçilmezi olan ticaret savaşlarında belirsizlik ana unsur olurken, piyasa dinamikleri tahvil faizlerinde aşağı yönlü tepki ile bu duruma cevap vermektedir. ABD 30 yıllık tahvil faizi %2 seviyesi, 10 yıllık ise %1,50 altına geçerek reaksiyonların ne kadar sert olabileceğini göstermiştir. Tahvil faizlerinden yaşanan çılgınlık ile piyasanın jargonunu tekrar resesyon kelimesi dahil olarak Fed'i faiz indirimi için zorlamaktadır. Tahvil faizleri ile köşeye sıkıştırılmaya çalışılan Fed'in Eylül toplantısında 25 baz puanlık faiz indirimi beklentisi oldukça güçlenmektedir.

Ticaret savaşları belirsizliği tahvil faizlerini aşağı çekiyor buna bağlı olarak piyasa resesyon beklentisini yükselterek riskten kaçarak güvenli varlık talebini arttırmaktadır.

ABD 10 (beyaz) ve 30 yıllık tahvil faizleri uzun dönemli bakış…

Mevcut dinamiklerde ABD 10 yıllık tahvil faizi %1,50 – 30 yıllık tahvil faizinde %2 üzerinde kalıcılık sağlamaktadır. Bu bağlamda risk algısında şimdilik pozitif bir toparlanmadan bahsedilebilir.

Tahvil faizleri gerilerken Fed'in Eylül toplantısında 1 adet 25 baz puanlık faiz indirimi beklentisi piyasanın algı/fiyatlama mekanizmasında yer almaktadır.

Haftanın en önemli gelişmesi olarak 22 – 24 Ağustos 2019 tarihlerinde yapılacak Jackson Hole toplantısını takip edeceğiz. Para politikasına ilişkin Başkan Powell'ın yapacağı açıklamalar Fed'in Eylül toplantısı için kritik olacaktır.

Türk Lirası dinamiklerinde yurtdışı teması etkin olurken, tahvil faizleri ve ülke risk primi yükselmektedir.

Türkiye'nin 5 yıllık ülke risk primi (CDS) tekrar 400 seviyesi üzerinde bulunmaktadır.

Tahvil dinamiklerinde 2 ve 10 yıllık faiz gerilemesi momentum kaybetmektedir.112
Okunma