İstanbul'da iş arayanlara toplu ulaşım desteği

İstanbul Büyükşehir Belediye(İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, iş arayanlara ulaşım kolaylığı sağlayacak vaadi İBB Meclis gündemine alındı.

İstanbul'da iş arayanlara toplu ulaşım desteği

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 31 Mart 2024 seçimleri öncesinde, “Bölgesel İstihdam Ofislerimize iş başvurusunda bulunan İstanbullulara 3 ay süreyle günde 4 seferlik ücretsiz ulaşım imkanı vereceğiz.” vaadinde bulunmuştu. Başkan İmamoğlu’nun vaadi İBB Meclisi’nin temmuz ayı gündemine alındı. 

İBB, 2020 yılında iş arayan ile işvereni bir araya getirerek işsizlik sorununun çözümüne ve istihdama katkıda bulunmak amacıyla “Bölgesel İstihdam Ofisleri (BİO)” kurmuştu. 29 şubesi ve 2 mobil aracı olan BİO’lara iş başvurusu yapanların iş görüşmelerini daha rahat gitmeleri için, 3 ay süreyle günde 4 seferlik ücretsiz toplu ulaşım desteği sağlanacak.

Meclise sunulan teklifte şu ifadeler yer alıyor:

“BİO’lara iş görüşmesine gelen, ücretsiz İstanbulkart’a sahip olmayan, herhangi bir işte çalışmadığını SGK e-devlet kaydıyla belgeleyenlere; yılda bir defaya mahsus olmak üzere, İstanbulkart Mobil Uygulaması üzerinden QR özelliğini de kullanılabilecek, her görüşmede 1 aylık en fazla 3 ay süreyle aylık 32, toplamda 96 geçişlik (günde 4 geçişle sınırlı olmak üzere) ücretsiz toplu ulaşım geçiş imkanı sağlanması.”

  Hibya Haber Ajansı