Kafe ve restoranlara gidenlerin yüzde 88,3’ü fiyatları pahalı buluyor

Türkiye genelinde bin 100 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen araştırmaya göre, Türk halkı kafe ve restoran tercih ederken yüzde 71,1 ile en çok fiyatlarına dikkat ediyor.

Kafe ve restoranlara gidenlerin yüzde 88,3’ü fiyatları pahalı buluyor

Türkiye genelinde bin 100 kişinin katılımıyla gerçekleşen araştırmaya göre, halkın yüzde 88,3’ü kafe ve restoran fiyatlarını pahalı bulurken, yüzde 82,1’i enflasyonun bahane edilerek kafe ve restoran sahiplerinin fırsatçılık yaptığını düşünüyor.

Araştırma verilerine göre, halkın yüzde 88,3’ü kafe ve restoran fiyatlarını pahalı buluyor. Bu oran detaylandırıldığında ise halkın yüzde 44,8’si kafe ve restoran fiyatlarının çok yüksek olduğunu; yüzde 43,5’i sunulan hizmete nispeten fiyatların oldukça pahalı olduğunu belirtiyor. Katılımcıların yüzde 6,1’i ise fiyatların makul olduğunu düşünüyor.

Kafe ve restoranların enflasyonu bahane ederek fiyatları yükselttiğini ve bu işletmelerin fırsatçılık yaptığı görüşüne toplumun yüzde 82,1’i katılıyor. Detaylandırıldığında ise yüzde 64’ü kesinlikle desteklediğini belirtirken, yüzde 18,1’i bu görüşü desteklediğini ifade ediyor. Yüzde 9,3’ü ise işletmelerin fırsatçılık yapmadığını düşünüyor. 

Araştırmaya katılanların yüzde 66,2’si geçen yıla göre dışarıdaki yeme içme sıklığının azaldığını ifade ederken yüzde 30,9’u benzer sıklıkta dışarıda tüketim yaptığını ifade ediyor. Geçen yıla göre dışarıda daha sık kafe ve restoranlara gittiğini belirtenler ise yüzde 2,9 kısmı kapsıyor.

  Hibya Haber Ajansı