Ons altın teknik analiziABD Başkanı Donald Trump, Çin'in bir ticaret anlaşması yapmak istediğine inandığını ve Pekin ile bir ticaret savaşının epeyce kısa olacağını söyledi. Trump ayrıca, Çin'inABD Başkanı Donald Trump, Çin'in bir ticaret anlaşması yapmak istediğine inandığını ve Pekin ile bir ticaret savaşının epeyce kısa olacağını söyledi. Trump ayrıca, Çin'in ABD'nin 125 milyar dolar tutarında Çin malına 1 Eylül'de yürürlüğe sokacağı yüzde 10 ek gümrük vergisine karşı misillemede bulunacağını düşünmediğini de vurguladı.

Bununla birlikte Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ), ABD'nin Çin'den bir dizi ithalata karşı uyguladığı gümrük vergilerinin DTÖ kurallarının ihlali olduğu sonucuna vardı ve Pekin'e ABD'ye karşı telafi edici yaptırımlar uygulaması için bir neden daha oluşmuş oldu diyebiliriz. Çin tarafının bu duruma karşı tutumu son derece önemli olacaktır.

Öte yandan Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu, ekonomide büyümenin yavaşladığı ortamda tüketimi canlandırmak için harcanabilir geliri bu yıl ve gelecek yıl artıracak bir plan açıklamaya hazırlanıyor. Bu arada hafta içinde belirginleşen Hong Kong meselesi sonrası ülkede 2019 büyüme tahmini yüzde 2-3'ten yüzde 0-1'e indirildi.

Son olarak gün içinde rapor yayınlayan kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, global para politikasının yönünde 2009'dan bu yana görülen en büyük kayma yaşandığını ve global büyüme görünümünde kötüleşme, ticaret politikasının etkisi ve imalatta azalmanın merkez bankalarının politika yönünün değişmesine katkı yaptığını kaydetti.

Dolar endeksinin son 10 günden bu yana en yüksek seviyelerine gelmesi ile hafif aşağı yönlü hareketlerde bulunan değerli metal için ticaret savaşı başta olmak üzere küresel risk teşkil eden hususlara ilişkin gelecek açıklamalar belirleyici olacaktır. Teknik anlamda, 1515 seviyesi altındaki kalıcılıkta 1510-1506-1500 destekleri izlenebilir. 1500 seviyesi altında ise haber akışına göre 1480 desteğine kadar geri çekilmeler yaşanabilir. Yukarı yönlü atakların tekrarlanması durumunda ise 1523-1526-1252-1536-1540 dirençleri sırasıyla takip edilebilir.Işık Menkul Değerler


432
Okunma