Piyasalar bekleme modunda

Fed’in faiz artırımı döngüsünün sonuna geldiğine yönelik öngörüsünü koruyan piyasalar yarın açıklanacak olan ve Fed’in enflasyonu takip etmek için izlediği PCE endeksini beklemeye devam ediyor.

Piyasalar bekleme modunda

Fed’in faiz artırımı döngüsünün sonuna geldiğine yönelik öngörüsünü koruyan piyasalar yarın açıklanacak olan ve Fed’in enflasyonu takip etmek için izlediği PCE endeksini beklemeye devam ediyor. Bu bekleyiş özellikle yurt dışına durgunluk olarak yansırken hafta başından bu yana küresel hisse senetlerinde sınırlı bir geri çekilme yaşanması dikkat çekiyor. Piyasalar mevcut durumda Fed'in Aralık ayında politika faizini sabit tutmasına %95’in üzerinde olasılık veriyor. Yarın açıklanacak PCE rakamının da bu beklentiyi ciddi şekilde değiştirmeyeceğini tahmin ediyoruz. Ancak odak noktası artık faiz artırımı olup olmayacağından ziyade indirimlerin ne zaman başlayacağına kaymış durumda. Dolayısıyla tam tersi bir senaryo da geçerli olmakla birlikte yüksek bir rakam ile karşılaşılması durumunda faiz indirimlerinin zamanlamasına dair tahminler ötelenebilir ve bu da risk iştahını negatif etkileyen bir zemin yaratabilir. Bu nedenle yarınki veriyi haftanın en önemli konu başlığı olarak görmeye devam ediyoruz. Diğer taraftan PCE rakamının hemen ardından Fed Başkanı Powell Cuma günü bir konuşma yapacak. Bu konuşmada verilecek mesajlar küresel piyasaların haftayı nasıl kapatacağında belirleyici olabilir. 

TL: Fed’in faiz artırımlarında sona yaklaştığı beklentisinin güç kazanması ile dolar endeksi Kasım ayında zayıf bir performans sergilerken bu durum gelişmekte olan ülke para birimlerinin genel hatlarıyla iyimser tarafta kalmasını sağladı. Ancak TL’nin bu performansa çok fazla eşlik etmediğini ve söz konusu dönemde %2’nin üzerinde değer kaybına uğradığını görüyoruz. Kısa vadede sınırlı değer kayıplarının devam etmesinin sürpriz olmayacağını düşünüyoruz. Öte yandan Pazartesi günü açıklanacak enflasyon rakamları öncesinde Türk-İş yaptığı açıklamada Ankara'da dört kişilik bir ailenin yapması gereken gıda harcamasının Kasım ayında aylık %2,49 arttığını, yıllık artışın ise %80,12 oranında gerçekleştiğini belirtti. Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan ise bugün saat 11.30’da başlayacak olan İstanbul Sanayi Odası Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı’nda sunum yapacak. Yeni bir mesaj verilme ihtimali düşük görünse de Erkan’ın söyleyecekleri yakından takip edilecektir.

Borsa İstanbul: Bugün hem içeride hem de dışarıda makroekonomik veri açısından yoğun bir gündeyiz. Bu kapsamda yurt içinde ekonomik güven endeksi ve dış ticaret dengesini takip edeceğiz. Yurt dışında ise özellikle ABD üçüncü çeyrek büyüme rakamının ilk revizyonu öne çıkıyor. Verinin önem derecesi yüksek olsa da revizyon niteliğinde olması varlık fiyatları üzerindeki etkisini limitleyebilir. Kaldı ki piyasaların bu hafta odaklandığı verinin yarın açıklanacak olan PCE endeksi olduğunun altını bir kez daha çizmek isteriz. 8000 puanı geride bırakmasının ardından kazanımlarına tutunan BIST-100 endeksi ise yurt dışındaki görünüme paralel olarak daha sakin bir seyir izlemeye başladı. 8000 desteğinin üzerindeki kapanışları pozitif bulmaya devam ederken 8200’ü ise ilk direnç olarak izlemeyi sürdürüyoruz.

BIST-30 en yakın vadeli VİOP kontratı

Günü 8998.5 puanda kapatan BIST-30 kontratlarında 8936, 8864, 8801 ve 8729 destek olarak izlenebilir. 9062, 9134, 9197 ve 9269 ise direnç noktalarını oluşturuyor.

USD/TL en yakın vadeli VİOP kontratı

Günü 28.95 seviyesinde kapatan USD/TL vadeli işlem kontratlarında 28.7475, 28.516, 28.313 ve 28.0815 destek olarak izlenebilir. 29.1525, 29.384, 29.587 ve 29.8185 ise direnç noktalarını oluşturuyor.

Kaynak Ünlü & CO

  Hibya Haber Ajansı