Sterlin/Dolar teknik analiziGBP/USD

İngiltere'de Brexit sürüncemesi devam ederken gün içinde açıklamalarda bulunan Almanya Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, Merkel ile İngiltereGBP/USD

İngiltere'de Brexit sürüncemesi devam ederken gün içinde açıklamalarda bulunan Almanya Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, Merkel ile İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın yakın zamanda bir araya geleceğini duyururken düzenli bir Brexit'in politikaları adına daha uygun olacağını ve anlaşmasız Brexit'in kimsenin faydasına olmayacağını dile getirdi.

Karşı tarafta ABD Başkanı Donald Trump, ABD ile Britanya arasında bir ticaret anlaşması yapılmasına doğru hızlı şekilde ilerlemekte olduklarını bildirdi. ABD ve Britanya, Britanya'nın 31 Ekim'de AB'den ayrılmasından hemen sonra, 1 Kasım'da yürürlüğe girecek bir ticaret anlaşması üzerinde çalışıyorlar. Bu arada kaynaklara göre Beyaz Saray'daki yetkililerin problemin ana kaynağının faiz artırımları olduğuna inanmadıklarını, onun yerine Trump'ın ticaret savaşının ve Çin'e karşı gümrük tarifesi politikasının büyümeyi frenlediğini düşündüklerini ifade etiler.

Nitekim FED'in en güvercin politika yapıcılarından biri olan St. Louis FED Başkanı James Bullard, finans piyasası kargaşası ve yavaşlamakta olan küresel ekonominin 17-18 Eylül'de yapılması planlanan FED politika toplantısı öncesi acil bir faiz indirimine gidilmesini gerektirmediğini söyledi ancak piyasalarda FED'in bir sonraki faiz kararı için 25 baz puanlık faiz indirim ihtimali halen yüzde 76 civarında fiyatlanmakta.

Brexit, ticaret görüşmeleri ve FED tarafından gelecek açıklamalar kısa vadeli fiyatlama davranışlarına etki edecek etkenler olarak karşımıza çıkmaya bir süre daha devam edebilir. Teknik olarak baktığımızda ise dünkü alıcılı seyrin bugün de devam ettiği görülürken paritenin RSI güç göstergesi ise dünden itibaren aşırı satım bölgesinden kurtulduğu görülmekte.

Yukarı atakların devamı için 1.2165-1.2195-1.2220-1.2250 direnç seviyeleri gündeme gelebilir. Aşağı yönlü hareketlerin yeniden belirmesi durumunda ise 1.2130-1.2080-1.2040-1.2020 destek seviyelerine kadar geri çekilmeler görülebilir.Işık Menkul Değerler


342
Okunma