img

Türkiye’de ilk kez endüstriyel bazda enerjiyi halk satacak


Küresel kuraklık, pandemi döneminde tedarik zincirinin kırılması, kömür fiyatlarında ve karbon vergisi fiyatlarında artış, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrası ortaya çıkan doğalgaz krizi dünyadaki enerji krizini daha da derinleştirdi. Bu sebeple alternatif enerji kaynaklarına talep arttı. Ülkeler için stratejik önemi olan enerji, aynı zamana önemli bir yatırım aracı haline geldi. Küresel enerji stratejilerindeki bu tür gelişmelere paralel olarak kurulan yeni nesil enerji kooperatifi Katılım Enerji, yenilenebilir enerjide yatırımcıların yeni gözdesi oldu. Kooperatif, Türkiye’de ilk kez halkın enerji üretimine ve dağıtımına katılımını sağlamak üzere yeni bir sistem geliştirdi. Buna göre, halk, Türkiye’de ilk kez endüstriyel bazda enerji satabilecek.

Katılım Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Ferhan Şavlı, “Yenilenebilir Enerji, Sürdürülebilir Kazanç” mottosuyla yola çıkan kooperatifin vizyonu ve hedeflerine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin toplam enerji kapasitesinde güneş enerjisi santrallerinin (GES) payının yüzde 7,5 olduğunu ve bu oranın her geçen yol arttığını belirten Şavlı, “Yeni dünya düzeninde dengeler değişti. Yeni dünyanın yeni yatırım aracı yenilenebilir enerji olacak.” dedi.

“Halkın enerji üretimine ve dağıtımına katılımını sağlıyoruz”

Katılım Enerji’nin, 20 bin üye kapasiteli bir enerji kooperatifi olarak kurulduğunu anımsatan Ferhan Şavlı, “Türkiye’de ilk kez halkın enerji üretimine ve dağıtımına katılarak, demokratik bir sistemde gelir elde edilmesini sağlayan bir kooperatifiz. Çalışanlarımızın yüzde 93’ü kadınlardan oluşuyor. Sosyal sorumluluk yapısı olan yerli ve milli bir oluşumuz. Ülkemizin enerji ithalatı ihtiyacını azaltmayı hedefliyoruz” sözlerini kaydetti.

“Her etapta minimum 1 MW elektrik üretilecek”

Kooperatifin GES yatırımları kapsamında Eskişehir, Afyonkarahisar ve Konya üçgeninde, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın tahsis edeceği Hazine arazileri üzerine güneş enerji santralleri kurulacağını ifade eden Şavlı, şunları söyledi: “Etap etap 50 MW’lik elektrik üretimi gerçekleştireceğiz. Her etap, minimum 1 MW elektrik üretimi gerçekleştirecek şekilde minimum 400 üyeye ulaşıldığında başlatılacak.“

“Sistem yatırım maliyetlerini 4-5 yılda amorti ediyor”

Katılım Enerji’nin tasarladığı sistemi “yeni nesil yüksek kar marjlı yatırım aracı” olarak tanımlayan Ferhan Şavlı, kooperatif yapısının avantajlarını da şu sözlerle anlattı: “Kuracağımız güneş panellerinin 25 yıl ömrü var; 25 yılda bir GES’leri yenileneceğiz. Üretim faaliyetleri doğrultusunda 17 yıllık getirisini yatırımcıya net kar olarak bırakan karlı bir sistem kurduk. Bu süreç içerisinde yatırım için pay başına ödenen 5 bin 300 avro; üretimin başlaması, enerji maliyetleri ve talebin artmasına bağlı olarak arzın sabit olması sebebiyle 8-9 bin avro değerine ulaşabiliyor ve kendini 4 ila 5 yıl gibi kısa bir sürede amorti edebiliyor.”

“Halk ürettiği enerjide söz sahibi olacak”

“Türkiye’de ilk kez endüstriyel bazda enerjiyi halk satacak. Yani kendi ürettikleri enerjide kendileri söz sahibi olacak. Üstelik sistem 5 bin avro yatırımla 17 yıllık getiriyi mümkün kılıyor” diyen Şavlı, sisteme dahil olan üyelerin hem yatırım maliyetlerini hem de santralin üretim değerlerini Katılım Enerji’nin web sitesinden ve mobil uygulama üzerinden takip edebildiğini kaydetti. Ayrıca, “Süreci her aşamasında kolaylıkla takip edebilecekleri şeffaf bir sistem sunuyoruz. Üstelik üyelerimiz, paylarını e-Devlet sistemi üzerinden diledikleri zaman görüntüleyebiliyor” sözlerini ekledi.

Hibya Haber Ajansı

Vakıf Katılım

 

 

 

 

Haber Aboneliği

CANLI YAYIN EKRANI

Reklam Pazarı

Reklam İçeriği

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.