img

Veolia Water Technologies, Pınar Süt ile atık su arıtma tesisi projesine imza attı


İklim krizinin etkisi gün geçtikçe artarken, şirketlerin sürdürülebilirlik yatırımları da hız kazanıyor. Süt, yoğurt ve peynir üretimi başta olmak üzere alanında Türkiye'nin en büyük üreticilerinden Pınar Süt, ekolojik dönüşüm şirketi Veolia Water Technologies tarafından geliştirilen atık su tesisiyle sürdürülebilir kalkınma projesine imza attı. Fransa merkezli su, atık ve enerji yönetimi şirketi, proje kapsamında Pınar Süt’ün fabrikasında kurulan atık su tesisi ile hem kullanılmış suların yeniden değerlendirilmesini hem de doğalgazdan tasarruf edilmesini sağlıyor.

Ekolojik dönüşüme hizmet ediyor

2021’de 79 milyon kişiye içme suyu ve 61 milyon kişiye ise atık su arıtımı gerçekleştiren Veolia Water Technologies’in Ortadoğu CEO’su Thierry Froment, konuya dair “Ekolojik dönüşüme hizmet etmeyi amaçladığımız bu proje, kuruluş amacımızı birebir yansıtıyor. Arıtılmış atık suların yeniden kullanılmasına ve yenilenebilir, temiz enerji üretilmesine olanak tanıyoruz. Yerel tatlı su kaynakları üzerindeki baskıyı ve tesisin çevresel ayak izini azaltabilen ileri teknolojilerimizle uzmanlığımızı Pınar Süt’ün hizmetine sunmaktan gurur duyuyoruz.” şeklinde konuştu.

Pınar Süt Fabrika Direktörü Özlem Yalçın ise “Bu proje sayesinde tesislerden bütüncül olarak elde edilen kazançlarla geleceğe daha da güvenle bakıyoruz. Sürdürülebilirlik politikalarımız açısından yeni adımlar atmamız konusunda da bizi hem cesaretlendiriyor, hem de yeni projelere ilham oluyor.” ifadelerini kullandı.

Karbon emisyonunu azaltıyor, doğalgazdan tasarruf ettiriyor

Arjantin, Avustralya, Brezilya, Türkiye, Kanada, Çin, Danimarka gibi farklı ülkelerde faaliyet gösteren Veolia Water Technologies’in Idraflot, Biobed ve Biobulk adındaki patentli teknolojilerle Pınar Süt için geliştirdiği atık su arıtma tesisi, günlük 3 bin 600 metreküp kapasiteye sahip. Markanın İzmir’deki fabrikasının kazanlarında kullanılan günlük 8 bin 980 norm metreküp biyogazın yüzde 45’ini de arıtma aşamasında temin ederek doğalgazdan önemli ölçüde tasarruf edilmesini sağlıyor. Projeyle, Pınar Süt’te yapılan raporlama çalışmalarında tespit edilen karbon emisyonunu yüzde 17 oranında azaltıyor.

Hibya Haber Ajansı

Vakıf Katılım

 

Haber Aboneliği

CANLI YAYIN EKRANI

Reklam Pazarı

Reklam İçeriği

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.