Yenileme-Enerjisa/Erdem: Enerji sektörünün toplam borcu 50 milyar dolar civarındaEnerjisa CEO'su Ziya ERDEM, enerji sektörünün üretim ve dağıtım olarak toplam borcunun 50 milyar dolar civarında olduğunu belirterek, "Bunun yaklaşık 8-10 milyar dolarlık kısmı dağıtım, 40Enerjisa CEO'su Ziya ERDEM, enerji sektörünün üretim ve dağıtım olarak toplam borcunun 50 milyar dolar civarında olduğunu belirterek, "Bunun yaklaşık 8-10 milyar dolarlık kısmı dağıtım, 40 milyar dolar civarı da üretim firmalarına ait. Sektörün toplam borcu 75 milyar dolardı ama bunun 25 milyar dolarlık kısmı bugüne kadar sektör tarafından ödendi. Toplam borçluluk içinde sektörün strese giren borç tutarı 10-12 milyar dolar civarında bulunuyor" diye konuştu.

Bloomberg HT'ye canlı yayın konuğu olarak katılan ERDEM, Enerjisa olarak gelirlerinin ve borçlarının TL bazında olduğunu belirterek, "Üretim firmalarının borçları genelde döviz bazında oluyor. Bu nedenle de borçlarını hedge etmeleri zor. Bizde hedge ediyoruz ama kendi ürettiğimiz cihazları da kullanabilme imkânımız var" dedi.

Erdem, Enerjisa'nın ilk çeyrekte faaliyet gelirlerinin yaklaşık yüzde 50 arttığını söyleyerek, "Bu şekilde de devam ediyoruz. Büyümemiz 2018'de öngördüğümüzden daha iyi gidiyor. Vergi ve faiz sonrası nakit akışımız pozitife doğru gidiyor" diye devam etti.

"Seçim öncesi biraz temkinli ilerledik ama ilk 6 ay oldukça iyi geçtié diyen ERDEM, "İkinci 6 ayda da önümüzü görebiliyoruz. Gelirlerimiz ve borçlarımız TL bazında . Dolayoısıyla para bulma konusunda da, yatırım yapmada da finansal sorun yaşamıyoruz" dedi.

Erdem bir soru üzerine ise, "Şu anda 300 adet elektrikli şarj istasyonumuz var. bu sayede very de topluyoruz ve bir platform oluşturmaya çalışıyoruz ki daha sonra çok farklı hizmetler de verebilelim. Bu alanda var olmak istiyoruz" diyerek sözlerini noktaladı.HİBYA Haber Ajansı
2.5b
Okunma